Home · Blog · Charakterystyki skutecznej drużyny

Charakterystyki skutecznej drużyny


W tym wpisie na tym portalu przedstawię cechy efektywnego działu pracowniczego, jakie da się przeczytać w literaturze przedmiotu. Poniżej pierwsza część parametrów, ponieważ wyznaczników jest wyjątkowo wiele. Więcej można przeczytać tutaj:   Oceny - Wyjazdy Team Building
W tym miejscu przedstawiam najważniejsze parametry sprawnego zespołu.
Kultura organizacyjna
Jest możliwe, aby ją określić po kilkudziesięciu godzinach przebywania w firmie, jest zawsze nieudokumentowana, bez nadymania się i relaksująca. Gdy jest pozytywna nie ma ważnych nieporozumień. Pracownicy w niej współpracujący bywają chętni do poświęceń oraz nastawieni na zadania. Nie widać sumptomów izolacji od grupy.
Skluteczny przepływ informacji
Wiele dyskusji, w których są angażowani dosłownie wszyscy. W mojej pracy były to rozmowy w zakresie współdziałania grupy. Kiedy rozmowa zbacza z tematu, menedżer bez wahania przywraca ją na zadany tor.
Zadania grupy ludzi
Członkowie grupy doskonale pamiętają i chcą wykonać zadania albo osiagają cele zespołu. We właściwym momencie proponuje się niezobowiązującą burzę mózgów na temat zamierzeniach i efektach pracy, co powoduje, iż ludzie chcą się połączyć w dążeniach z zespołem.
Komunikowanie się
Pracownicy szanują siebie nawzajem! Rozmowa nie przypomina skakania z tematu na temat. Dobry członek grupy zostaje zapisany na tablicy. Pracownicy nie boją się „zaryzykować” i zaprezentować rewolucyjną ideę, nawet gdy wydaje się ona całkiem dziwaczna.
Rozwiązywanie konfliktów
Zbiorowość ludzka w dziale nieźle rozwiązuje różnice zdań. Z uwagą bada się racje i szef działu stara się wymyslić rozwiązanie. Ci, którzy się nie zgadzają, nie próbują narzucać swoje zdanie albo wzniecać grupowe niezadowolenie. Jeśli nie są za, wtedy zwyczajnie wyrażają własne opinie.
Na tą chwilę to tyle przywódczych inspiracji.
Opracowanie: Henryk Domański
I JESZCZE JAK ZAWSZE KILKA CIEKAWYCH ANALIZ DOTYCZĄCYCH TEAM BUILDING Z MINIONEGO OKRESU:
- Najchętniej zamawiana forma zajęć : scenariusz społeczny
- Najlepiej ocenione w kwestionariuszach po warsztacie ćwiczenia – komentarze grup: gry plenerowe bez zadań ekstremalnych
- Statystyczna liczebność zespołu uczestniczącego w grze: sześćdziesiąt osób.
- Preferowane dni tygodnia na zabawy: poniedziałek.
- Najczęściej wybierana lokalizacja: Gdańsk

ŹRÓDŁO: Training Projects
Działamy jako ekipa trenerów z sporym stażem na kierowniczych stanowiskach w przedsiębiorstwach ale również certyfikacjami związanymi z survivalem, co daje nam szansę na prowadzenie eventów w formie plenerowej, łącząc zabawę z nauką. zatrudnieni u nas trenerzy to również instruktorzy żeglarstwa i wspinaczki i ciekawe osobowości.
Nasze autorskie wyjazdy integracyjne i rozwojowe szkolenia team building są cenione przez setki przedsiębiorstw z wszystkich branż.  

03.06.2016. 14:10