Home · Blog · Gry szkoleniowe - jak wybrać?

Gry szkoleniowe - jak wybrać?

Bardzo ważną rolę w pracowniczym rozwoju zaczęły odgrywać rozmaite szkolenia. Ich wybór jest bardzo duży, zaczynając od typowych, w których siedzi się kilkanaście godzin na sali wykładowej, a kończąc na najróżniejszych grach i symulacjach, które odzwierciedlają często realne życiowe sytuacje i będą wymagać od wszystkich biorących udział odpowiedniej aktywności i konieczności podejmowania decyzji.


 


W szczególności popularne w ostatnich latach stały się Gry Biznesowe   - są one bardzo chętnie używane przez firmy, jakie planują trochę zainwestować w pracowników. Ludzie biorący w nich udział nie słuchają biernie wykładu trenera, lecz muszą aktywnie działać i podejmować decyzje - i jak w praktyce można zobaczyć, tak prowadzone szkolenia dają sporo korzyści. 


 


Lecz żeby symulacyjne gry rzeczywiście odniosły skutek, to koniecznie należy pamiętać o paru zasadach. Najważniejsze jest wybranie najlepszej do celu jaki się chce osiągnąć tematyki. Każda gra będzie ukierunkowana na rozwój wybranych obszarów, i warto nie zapominać o tym podczas kupna jakiejś dla swojego zespołu.


 


Kolejną dość istotną sprawą są rzecz jasna koszty. Gry o charakterze szkoleniowym, szczególnie w wersji z trenerem, który ją poprowadzi i później przeanalizuje wyniki do tanich nie należą. Jeśli gra miałaby być systematycznie wykorzystywana, to kupno będzie dobrym wyjściem, jednak gdy tego typu forma pracowniczych szkoleń byłaby jednorazowa, to być może lepszą i tańszą opcją może być jej pożyczenie na kilka dni.


 


Jeśli się wybierze opcję gry z wynajęciem trenera istotne jest ocenienie jego zakresu jego kompetencji. Od tego zależeć przecież będzie zarówno skuteczność samego przeprowadzenia gry z biorącymi w niej udział pracownikami, jak również dalsza analiza i wyciągnięcie odpowiednich wniosków w oparciu o decyzje i zachowania, jakie były zauważone w czasie gry.


 

03.06.2016. 14:10