Home · Blog · Jakie korzyści przynieść może pracownikom zjawisko zwane work-life balance.

Jakie korzyści przynieść może pracownikom zjawisko zwane work-life balance.

Aktualnie jest coraz ciężej oddzielić całkowicie życie osobiste od zawodowego. Pracownicy często muszą zabierać ze sobą pracę do domu, rozwiązują wieczorami różne problemy firmowe i kontaktują się z kontrahentami. Z takich też powod�³w coraz częściej pracodawcy zapewniają im różnego rodzaju bonusy, żeby jakimś sposobem wynagrodzić tak duże zaangażowanie i zachęcić wyróżniających się ludzi.

Zjawisko takie nazywane jest obecnie work-life balance i jeszcze całkiem niedawno oznaczało ilość godzin poświęconych na pracę w w stosunku do wolnego czasu. Lecz obecnie odchodzi się coraz częściej od wspominanego modelu, stawiając w zupełnie innych miejscach akcenty. Pracodawcy nie wspominają już, że w ich firmach nie ma nadgodzin, lecz zaczynają kłaść nacisk na inne rzeczy.

Po pierwsze podkreślana zaczyna być coraz większa elastyczność pracy, jako jeden z głównych jej atutów. Najpopularniejsze jest tu odchodzenie od sztywnego siedzenia w siedzibie firmy między wyznaczonymi godzinami. Oprócz tego coraz częściej pojawia się także możliwość zdalnej pracy, wykorzystywanej coraz chętniej przez niejednego pracownika.

Kolejnymi często wykorzystywanymi dodatkami i bonusami w zakresie polityki work-life balance będą wszelkie programy dla rodziców. Co interesujące coraz liczniejsza ilość firm organizuje je nie tylko dla mam, ale też dla pracujących ojców. Pracodawcy przy tych bonusach pozwalają korzystać ze znajdujących się w siedzibie przedszkoli czy klubów dla dzieci.

Zabraknąć również nie może należytej polityki zdrowotnej. Dużo firm systematycznie zapewnia zatrudnionym pracownikom odpowiedni dostęp do zdrowych produktów żywnościowych, takich jak świeże owoce, napoje i soki. Spora część pracodawców prowadzi również specjalne programy rozwojowe, pozwalające pracownikom skutecznie zadbać o zdrowie i formę.

W części firm jeszcze dalej się to wszystko posuwa. Pracownicy mają możliwość korzystania z firmowych sali do ćwiczeń i boisk sportowych, a niekiedy i pływalni. Coraz większym zainteresowaniem będą się także cieszyć różne kluby i drużyny sportowe, nie tylko traktowane zupełnie amatorsko, ale także występujące w turniejach i zawodach.

03.06.2016. 14:10