Home · Blog · Komunikacja to wskaźnik zintegrowanego zespołu

Komunikacja to wskaźnik zintegrowanego zespołu

W dzisiejszym poście zamierzam opisać mój ulubiony wskaźnik skutecznie działającego zespołu. Uważam, że jest to poprawna procedura komunikacyjna. Skupimy się dziś na znaczeniu informacji w opisywanym przejawie funkcjonowania organizacji. Badacze z Uniwersytetu w Nowym Jorku wskazują, że na wymianę informacji z pozostałymi członkami grupy, w której jesteśmy poświęcamy ponad 70% okresu interakcji. W ramach tego jedna trzecia to rozmowa, a dwie trzecie percepcja nadawanych wiadomości. Dzielenie się informacjami jest równie istotne w dziale w firmie, jak i w zupełnie odmiennych zbiorowościach ludzi, dla przykładu pomiędzy członkami rodziny, w zespole muzycznym, między piłkarzami. Ciekawe opisy takich sytuacji każdy jest w stanie znaleźć w internecie:   Korporacyjne Szkolenia Oparte o Gry Szkoleniowe
Odchodząc od miejsca w organizacji oraz wykonywanego zawodu, komunikowanie się bywa dominującą aktywnością w miejscu zatrudnienia. Przekazujemy sprawy do zrobienia, sporządzamy harmonogramy, wysłuchujemy skargi naszych partnerów biznesowych, ustnie przekazujemy, czego oczekujemy od naszego pracownika oraz kreujemy wspólne zamierzenia ze współpracownikami. Niekiedy zdarza się, że przepływ informacji jest niezwykle chaotyczny. Wówczas  podwładni muszą bazować wyłącznie na własnych domysłach lub zasłyszanych przez przypadek plotkach.
Dla prawie każdegp pracownika język to przede wszystkim mowa. Ale to  objaw zbytniego uproszczenia tego zjawiska. Ustna wymiana informacji wykorzystuje język, aczkolwiek jest to tylko jeden sposób wymiany myśli między ludźmi. Nazywa się to komunikacja mówiona. Należy jeszcze dodać, że jedynie gatunek ludzki ma możliwość porozumiewania się w precyzyjny i jednocześnie barwny sposób.
W badaniach nad językiem określono całkiem odmienne techniki komunikacji międzyludzkiej, jednak napiszę na ten temat w  innym wpisie, który zostanie opublikowany 12 maja.
Tyle moich przemyśleń.
Redakcja: Grzegorz Kowal
I DODATKOWO JAK CO MIESIĄC GARŚĆ INTERESUJĄCYCH ANALIZ DOTYCZĄCYCH INTEGRACJI Z MINIONEGO OKRESU:
- Najczęściej kupowana forma aktywności : gry inżyniersko kostrukcyjne
- Najlepiej wycenione w testach po szkoleniu zabawy – komentarze grup: zajęcia na wodzie – tratwy, pontony, kajaki
- Przeciętna liczebność zespołu uczestniczącego w grze: osiem uczestników.
- Preferowane dni tygodnia na zabawy: końcówka tygodnia.
- Najchetniej preferowana część kraju: Wrocław

ŹRÓDŁO: Training Projects
Od kilkunastu lat funkcjonujemy w branży imprez firmowych pod marką Training Projects.
Nasze autorskie wyjazdy integracyjne i interaktywne szkolenia team building są rekomendowane przez setki przedsiębiorstw z wszystkich branż.  
 

03.06.2016. 14:11