Home · Blog · Lektoraty obcojęzyczne - krótki felieton

Lektoraty obcojęzyczne - krótki felieton

Pracownicze szkolenia to konieczny element rozwoju firmy, trudno bowiem bez odpowiednio wyszkolonej kadry odnosić sukcesy i być konkurencyjnym na rynku. Również dla zatrudnionych szkolenia odgrywają dużą rolę, w pierwszej kolejności przyczyniają się do rozwoju zawodowego i poprawy kompetencji, a poza tym stanowią ważny sygnał, że firma chce o nich dbać i są oni ważni.


 


Jednym ze spotykanych najczęściej szkoleń, zamawianych przez firmy ze wszystkich branż są kursy językowe. W obecnych czasach, gdy współpracę da się prowadzić w wielu krajach świata i nie ma żadnych problemów z porozumiewaniem się na dalekie odległości w niektórych zawodach dobra znajomość języków zaczyna być konieczna. Choćby po to, by mieć szansę się poza Polską doszkalać: regularnie najlepsi pracownicy wybierają się poza granicę naszego kraju na nieosiągalne na miejscu wydarzenia dla przykładu Gry Symulacyjne  


 


Dlatego też wiele właścicieli firm zaczęło przykładać sporo uwagi do utrzymywania odpowiedniego poziomu języka pośród zatrudnionych osób, a nie ma na to lepszej metody niż regularne szkolenia językowe. Lecz planując wystartowanie z nimi powinno się przypilnować kilka istotnych spraw, dzięki czemu efektywność takich szkoleń będzie na odpowiednim poziomie.


 


Najważniejszą rzeczą, którą trzeba mieć na uwadze jest uwzględnienie rzeczywistych celów, do których będzie się chciało dążyć poprzez takie kursy. Ogromnie dużo zależało będzie w tym przypadku od rodzaju wykonywanych przez pracowników zadań - czego innego potrzebował bowiem będzie specjalista korzystający z naukowej literatury, a czego innego handlowiec który będzie współpracował z partnerami z zagranicy.


 


O tego typu wymaganiach za każdym razem powinno się poinformować lektora, który będzie prowadził zajęcia, przez co będzie on mógł dopasować zakres programu do wymagań wszystkich zainteresowanych. Warto te cele nakreślić także pracownikom, oni również powinni mieć świadomość tego, w jakim celu się uczą.


 


Jeszcze jedną ważną rzeczą jest przystosowanie poziomu realizowanych kursów do umiejętności kursantów. Najczęściej będzie się to wiązać z podziałem zespołu na grupy o zróżnicowanym poziomie zaawansowania, lecz nie można przed tym uciekać. Jeżeli nie podzieli się zespołu na grupy, to część osób może mieć problemy z nadążeniem za resztą, a inni będą się zwyczajnie nudzili i niewiele im to da.


 

03.06.2016. 14:10