Home · Blog · Negatywna dysfunkcja wydarzeń integracyjnych

Negatywna dysfunkcja wydarzeń integracyjnych

O roli takiego Szkolenia Integracyjnego|Symulacyjnego|Menedżerskiego|Team Building|Biznesowego}  od dawna się sporo mówi, niezaprzeczalnie posiadają one duże zalety, o czym wszyscy zresztą wiedzą. Stanowią doskonały sposób na poprawienie kontaktów wśród współpracowników, mogą poprawić lojalność pomiędzy pracodawcą oraz zatrudnionymi, a dodatkowo stanowić doskonałą formę nagrody.


 


Nawet pomimo niewątpliwych zalet imprez integracyjnych czasem będą one jednak miały ciemne strony, o czym niekiedy krążą niesamowite historie. Dotyczy to szczególnie okoliczności, gdy wyjazd nie został odpowiednio przygotowany i wykonany. Ludzie chcą wyjeżdżać, żeby dobrze się bawić i wypocząć, a mogą wrócić niezadowoleni, skłóceni i zniechęceni.


 


Częstym problemem w czasie imprez tego typu może być zacieranie się granic pomiędzy kadrą kierowniczą a załogą. Szczególnie kierownicy powinni mieć świadomość, że nawet poza siedzibą firmy ich zachowanie musi być odpowiednie do stanowiska, które zajmują. Rozluźnienie i swoboda może spowodować przeniesienie takich relacji na firmowy grunt, a to z pewnością nie powinno mieć miejsca.


 


Kolejnym problemem, który czasami się pojawia z mało starannie dobranego programu, jest najzwyczajniejsza nuda, która dość często niestety jest leczona przez pracowników alkoholem w większych ilościach. Jeżeli wyjazd integracyjny jest tak naprawdę przykrym obowiązkiem i całkowicie rozminie się z oczekiwaniami, to nie ma się czemu dziwić, że bawić się i odpoczywać będą oni chcieli wrócić do domu tak szybko jak się tylko da.


 


Będą się też zdarzać sytuacje, gdy na takim wyjeździe w grupie zatrudnionych w miejsce poprawy relacji będą się pojawiały jakieś nieporozumienia i podziały. Osoby ciche, mniej rozrywkowe czy zwyczajnie nie pijące niekiedy bywają nie zaakceptowane przez resztę współpracowników, niestety często taka sytuacja przenosi się na zachowanie w zakładzie i może spowodować duże gorszą atmosferę.


 


Widać więc, że integracyjne wyjazdy to nie tylko dobra zabawa i odpoczynek, lecz także zagrożenia, które mogą mieć miejsce. Jeżeli będzie się tego świadomym, to da się w taki sposób opracować całą imprezę i dobrać program,  szanse na wystąpienie problemów o takim charakterze było bardzo małe. 


 

03.06.2016. 14:11