Home · Blog · Polityka korporacyjna a współdziałanie w organizacji

Polityka korporacyjna a współdziałanie w organizacji

Pojawia się zdanie: w jakim stopniu organizacje charakteryzują się inną polityką pracy? Zwykle różnice występują naprawdę duże. Uczestnik szkoleń często rozważa: w tej firmie funkcjonuje mi się całkiem nieźle, a w poprzedniej była męcząca atmosfera. Co jest czynnikiem decydującym?
W niniejszym artykule przedstawiono skrócony schemat wykonywania zadań w ramach dwóch firm. Zadaniem czytelnika jest znalezienie od 5 do 10 cech polityki organizacyjnej, które w tych firmach są inne. Wypisz je w Wordzie i scharakteryzuj w punktach, na czym polegają rozbieżności. Dokładny opis przeczytasz na tym portalu:
 Oceny - Szkolenia Team Building
Przedsiębiorstwo ABC produkuje przenośne odtwarzacze z mp3 dla typowych melomanów. Rynek to prawie obszar województwa. Menedżerowie wyższego szczebla odpowiedzialni są w ramach gwarancji na niektóre grupy sprzętu hifi. Naczelne kierownictwo nie wymaga wreszcie od nich kalkulowania w decyzjach nadmiernego ryzyka. Podjęte decyzje mają zostać dokładnie zapisane, wyjątkowe rezultaty są ogłaszane na forum. Działania jakie zakończyły się niepowodzeniem również są na forum krytykowane. Zgodnie z tym, co wiem, nie istnieje żaden układ aby nakładaniać do projektowania nowych przedsięwzięć.
Instytuacja biznesowa Armach SA działa w segmencie żywnościowym oraz jest numerem jeden w produkcji napojów mlekopodobnych, masmiksów oraz serków śniadaniowych. Zarząd zaplanowało obecnie innowacyjną strategię na kolejne pięć lat, ma ona przekonać menedżerów wyższego managementu do kalkulowania działań ryzykownych oraz dalszych doskonalenia metod zarządzania ich działów. Ci, którzy wniosą ciekawe idee i nowatorski sposób myślenia, mają być awansowani. Projekt zakończony negatywnie, wtedy gdy nie przynosi rażącej straty firmie, ma być jakby pole do wyciągania wniosków.
Widać wyraźnie, że przedstawione wyżej dwie firmy posiadają odmienne kultury korporacyjne. W kolejnym części bloga dotyczącej zespołu napiszę, w jaki sposób atmosfera organizacyjna wpływa na współdziałanie w grupie.
To tyle moich przemyśleń.
Redakcja: Grzegorz Nowosielski
I JESZCZE JAK CO MIESIĄC PAKIET NIETYPOWYCH FAKTÓW DOTYCZĄCYCH WYJAZDÓW INCENTIVE Z OSTATNIEGO MIESIĄCA:
- Najpopularniejsza forma ćwiczeń : spotkania i aktywności wyprawowe ze znanym podróżnikiem
- Najlepiej wycenione w ankietach po szkoleniu zadania – oceny uczestników: gry inżyniersko kostrukcyjne
- Uśredniona wielkość grupy szkoleniowej: dwieście pracowników.
- Najlepsze dla zamawiającego dni tygodnia na team building: weekend.
- Najczęściej zamawiana lokalizacja: Beskidy

ŹRÓDŁO: Training Projects
Projektujemy scenariuszowe szkolenia team building i pasjonujące wyjazdy integracyjne dla różnych zespołów.
Rozumiemy, że skuteczne szkolenie czy wyjazd to także klimatyczny obiekt szkoleniowy. W wyselekcjonowanej bazie posiadamy ponad sto urokliwych lokalizacji ze wszystkich rejonów Polski. Zapraszamy na imprezy integracyjne oraz  team building.Najchętniej prowadzimy zajęcia w Karkonoszach, w środkowej Polsce i nad morzem. Zalecamy  miejsca w pewnej odległości od miast . Latem pracujemy pod chmurką, a jeśli jest deszcz lub zimno – w salach konferencyjnych. 


03.06.2016. 14:10