Home · Blog · Symulacja w motywowaniu załogi

Symulacja w motywowaniu załogi

Okazji na odpowiednią motywację zatrudnionych ludzi i poprawę ich lojalności wcale mało nie jest. Tak naprawdę dla zdecydowanej większości pracujących niezmiennie olbrzymie znaczenie mieć będą otrzymywane za pracę pieniądze, niewielkim dodatkiem na koniec roku z pewnością nikt nie pogardzi. Mile widziane są także dodatki pozapłacowe, takie jak na przykład medyczne pakiety, polisa na życie czy też karnet na siłownię.


Lecz poza finansami spora część pracowników zaczęła zwracać uwagę na rozwój kompetencji zawodowych i potrzebę poszerzania swojego doświadczenia zawodowego. Potrzebować oni będą systematycznie uczyć się nowych rzeczy, nie chcą się zatrzymywać, i dla nich właśnie doskonale się sprawdzą  Gry  Strategiczne ukierunkowane właśnie na to, co wykonują podczas codziennych zajęć.


Duży procent właścicieli nadal nie zamierza uznać odpowiednich szkoleń za element niezbędny do właściwego działania przedsiębiorstwa, którym kierują. Przede wszystkim twierdzą, że szkolenia drogo kosztują, a także zajmują wiele cennego czasu. I prawdą jest, duża ich część ma określoną cenę, lecz kiedy wybierze si e najbardziej odpowiednie, to powiedzieć się później nie da, że tak zainwestowane fundusze będą wyrzucone w błoto.


Po udziale w szkoleniach pracownicy mogą zyskać nowe, czasami czasem wymagane podczas codziennych obowiązków kwalifikacje. Tym sposobem obowiązki, które są im przypisane będą mogły być robione dużo szybciej i wydajniej, a to przełoży się bezpośrednio na stan firmowych finansów. Poza tym odpowiednio wykwalifikowany personel popełni znacznie mniej różnych pomyłek, a w przypadku ich wystąpienia dużo sprawniej je wyprostuje.


Nie można zapomnieć o funkcji motywującej szkoleń oraz kursów. Pracownicy, którzy mają okazję zobaczyć, że ktoś w nich zainwestował, zaczynają się czuć potrzebni i docenieni. Mogą się stać bardziej lojalni wobec firmy i mniej skłonni do zmiany zatrudnienia, więc jeżeli kierownicy zamierzają mieć dalej dobrze pracujących specjalistów, to muszą zainwestować w ich rozwój.


 

03.06.2016. 14:11