Home · Blog · Warsztaty jako niefinansowa metoda nagradzania ludzi

Warsztaty jako niefinansowa metoda nagradzania ludzi

Wielu pracodawcom może się wydawać, że dla zatrudnionych u nich ludzi najważniejszą rolę będą odgrywać finanse, i to one tak naprawdę dają im satysfakcję z wykonywanej pracy i energię do jeszcze większego wysiłku. Jednak takie myślenie jest błędne, bo motywować trzeba pracowników bardziej kompleksowo, a nie jedynie wtedy, gdy trzeba im przelać pieniądze.


 


Dobry pracownik powinien cechować się wydajnością i zaangażowaniem, ale wraz z upływem czasu u niejednej osoby poziom motywacji będzie szedł w dół, zwłaszcza jeśli jednak kwestie pieniędzy nie będą takie, jakich ktoś by oczekiwał. Z takich też powodów raczej niezbędne powinny być w tego typu sytuacjach dodatkowe elementy motywacji, które na nowo dadzą energię do aktywnego działania.


 


Pośród sporej liczby technik na motywowanie swojej załogi bardzo popularne są ostatnich latach Panelowe Szkolenia Zarządzanie Zmianami , właściwie wykonane będą dawać wcale niemało i firmie i zatrudnionym. Niezwykle ważne jednak będzie takie ich przeprowadzenie, aby faktycznie miały okazję spełniać zadanie, które się im przeznaczyło, czyli zachęcać ludzi do bardziej wydajnej i efektywnej pracy.


 


Ogromne znaczenie w czasie planowania szkoleń pracowniczych odgrywają miejsce i czas. Niekiedy zdarzają się sytuacje, że szkolenia ktoś organizuje albo w czasie weekendu, albo późnym wieczorem. Wówczas niestety u wielu pracowników mogą one przestać pełnić funkcję motywacyjną, bo odbywa się to w ich prywatnym czasie, z tego też powodu jeśli tylko się da należy jednak takich sytuacji unikać.


 


Ważny będzie także należyty dobór tematyki szkoleń, niewłaściwe jej dobranie będzie miało całkowicie odmienny skutek od tego, co się chciało osiągnąć. Pracownicy nie powinni mieć poczucia straty wolnego czasu który będzie związany z pozyskanie mało praktycznych i przydatnych wiadomości. Tematykę szkoleń tak się powinno dobierać, żeby mogła się przydać firmie, lecz przy tym zainteresowała ludzi na nie wysyłanych.


 


Gdy się będzie pamiętać o wspomnianych wyżej kwestiach, to na pewno szkolenia dadzą duże efekty, czyli motywacja zatrudnionych do lepszej pracy będzie się powiększać. Oczywiście taka sytuacja będzie miała miejsce jedynie wtedy, jeżeli zaspokojone zostaną inne ich potrzeby, czyli odpowiednia pensja oraz dobra atmosfera w pracy. 


 

03.06.2016. 14:10