Home · Blog · Warsztaty zawodowe czy miękkie?

Warsztaty zawodowe czy miękkie?

Szkolenia mają bardzo duże znaczenie dla dynamicznego rozwoju wielu przedsiębiorstw, szczególnie teraz, kiedy zaczyna być coraz większy problem z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników. W niejednej sytuacji znacznie korzystniej będzie spróbować wykorzystać potencjał zatrudnianych pracowników i poszerzyć ich kompetencje, niż tracić dużo czasu i pieniędzy na szukanie kogoś nowego.


 


Aby jednak takie szkolenia się przydały, czyli rzeczywiście poprawiły efektywność wykonywanej pracy, to muszą być właściwie wybrane. Od kilkunastu lat w szkoleniach jest coraz bardziej wyraźny podział pomiędzy twarde oraz miękkie. Warto wiedzieć, czym się one cechują, ponieważ taka wiedza bardzo się może przydać w czasie planowania rozwoju swoich pracowników.


 


Szkolenia twarde dotyczą przede wszystkim zdobywania konkretnych, tematycznych wiadomości. Dość często mogą one trwać dłużej, mogą się trafić kursy, które będą trwały nawet kilka miesięcy. Przeważnie kończyły się będą zdaniem egzaminu i uzyskaniem certyfikatu, który potwierdzi zdobytą wiedzę.


 


Szkolenia o takim charakterze dedykowane są osobom, jakie, potrzebują polepszyć kwalifikacje zawodowe i zyskać wiedzę, która może pozwolić dużo lepiej realizować wszystkie obowiązki. Przeważnie dotyczą one jednej wybranej dziedziny wiedzy, jaka czasami może być dość wyspecjalizowana i trudno osiągalna - to sprawia niestety, że większość takich szkoleń jest dość kosztowna.


 


Z kolei szkolenia miękkie ( np.  Panelowe Szkolenia Zarządzanie Zmianami  ) to w pierwszej kolejności pracowanie nad interpersonalnymi umiejętnościami. W wielu zawodach oprócz konkretnych tematycznych wiadomości mogą być także niezbędne umiejętności negocjowania, pracy w grupie czy radzenia sobie w sytuacjach bardziej stresowych. Dzięki odpowiednim kursom również takie rzeczy można w swoich pracownikach skutecznie wyćwiczyć.


 


Szkolenia miękkie w sporej części będą się opierać na różnego rodzaju ćwiczeniach, dzięki którym da się w praktyce ćwiczyć wybrane zagadnienia. Powodują one, że takie szkolenia nie tylko są bardziej efektywne i skuteczne, lecz również interesujące dla kursantów, co ma duże znaczenie dla końcowego efektu.


 

03.06.2016. 14:10