Home · Blog · Wpajanie wymaganych zachowań po wyjazdach szkoleniowych

Wpajanie wymaganych zachowań po wyjazdach szkoleniowych

Szkolenia zawodowe to bardzo ważny element odpowiedniego rozwoju każdej bez wyjątku firmy, poprawiają one podnoszą one kwalifikacje zatrudnionych i zwiększają konkurencyjność na rynkach. Jeżeli są odpowiednio zaplanowane i zrealizowane, to mogą dać faktycznie satysfakcjonujące rezultaty. Warto jednak pamiętać o tym, że szkolenia dają ludziom sporo nowej wiedzy, lecz należy ją jeszcze umieć wykorzystać w codziennej pracy.


 


Bardzo istotnym etapem całego cyklu szkoleniowego będzie utrwalenie wiadomości, które się zdobyło. Spora grupa zatrudnionych przez jakiś czas po skończeniu takiego szkolenia stara się nie zapomnieć o tym, co na nich było, jednak wraz z kolejnymi tygodniami często oni wracają do starych nawyków. Dlatego też ważne jest, aby przez cały czas położyć duży nacisk na poziom motywacji osób uczestniczących w szkoleniu.


 


To dokładnie te rzeczy będą mieć największe znaczenie na dalsze zachowania ludzi i wykorzystanie przez nich umiejętności, które zdobędą. Jeśli któryś z pracowników na szkolenie będzie się musiał udać w zasadzie pod przymusem, nie zobaczy celu, to raczej mało ono da, bo po zakończeniu kursu i tak będzie się bronił przed wykorzystaniem nowych umiejętności w w pracy zawodowej (jeśli szkolenie dało ten zły efekt odtrutką stają się Gry Strategiczne ).


 


Z tego też powodu osoby które prowadzą szkolenia muszą zwracać więcej uwagi na zaangażowanie i motywację uczestników, a najlepszą metodą na to powinno być zadbanie, żeby całość była przeprowadzona na tyle ciekawie, aby zainteresować pracowników, którzy będą w tym uczestniczyć. Trenerzy posiadają do tego szereg sposobów i narzędzi, dzięki którym można osiągnąć zamierzony cel.


 


Z całą pewnością niezwykle przydatne mogą być nietypowe formy ćwiczeń, które się realizuje, dzięki którym da się polepszyć w dużym stopniu proces utrwalania. Istotne także powinno być większe zaangażowanie kadry kierowniczej, pracownicy którzy widzą, że przełożonemu także zależy na powodzeniu z pewnością będą się bardziej starali.


 


Chyba jednak największą rolę będzie miał należycie zrealizowany cykl szkoleń, z większą ilością liczbą powtórek i podsumowań. Dzięki nim uczestnicy utrwalają dopiero co poznane umiejętności oraz nawyki, a poza tym będą mieli możliwość w praktyce wykorzystać to, czego mieli się okazję nauczyć, więc w czasie zwykłych zajęć w pracy będzie im znacznie łatwiej.


 

03.06.2016. 14:11